Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

XII Forum Nowej Gospodarki

Dyskusja o gospodarce niskoemisyjnej i walce ze smogiem, budynkach efektywnych energetycznie oraz inteligentnych miastach. Ponadto międzynarodowe spotkania biznesowe oraz rodzinny piknik naukowy 9 czerwca 2017 r. w Katowicach! GZM będzie patronem tego wydarzenia.

Po raz szósty na Śląsku, a dwunasty w ogóle, liderzy biznesu, nauki i administracji  spotkają się w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum, by wspólnie wytyczać najlepsze kierunki rozwoju dla Śląska i Małopolski na najbliższe lata.

Głównym przedmiotem debat będzie zwalczanie niskiej emisji oraz próba znalezienia odpowiedzi na pytanie jak dzisiejszy problem zmienić w szansę dla gospodarki Śląska i Małopolski. Nie zabraknie też rozmów o przyszłości budownictwa, polsko-niemieckich spotkań przedsiębiorców oraz rodzinnego pikniku z pokazami naukowymi i występami regionalnych artystów.

Forum Nowej Gospodarki to ponadregionalna inicjatywa skupiająca się na rozwoju innowacyjnych technologii w Polsce Południowej, organizowana naprzemiennie w Katowicach i Krakowie, we współpracy marszałków województw śląskiego i małopolskiego.

XII Forum Nowej Gospodarki odbędzie się pod hasłem: „Gospodarka niskoemisyjna szansą dla województw  śląskiego i małopolskiego”, a wśród szczegółowo omawianych tematów znajdą się sposoby ograniczania zjawiska niskiej emisji w miastach, Śląskie i Małopolskie liderami gospodarki niskoemisyjnej, efektywność energetyczna budynków sposobem na smog, inteligentne miasto, technologie informacyjne  i komunikacyjne narzędziem w walce ze smogiem, klastry energetyczne – współpraca społeczności lokalnych przeciw smogowi.

W trakcie sesji plenarnej uczestnicy Forum zastanowią się nad finansowaniem działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji, systemami kontroli i nadzoru realizacji uchwał antysmogowych czy ekonomicznych, społecznych i ekologicznych korzyściach dla regionu z rozwoju gospodarki niskoemisyjnej. Do udziału w obradach zaproszeni zostali m.in. Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju,  Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego, Jacek Krupa, marszałek województwa małopolskiego, a także wielu przedstawicieli uczelni wyższych, władze pobliskich miast, przedsiębiorcy oraz członkowie stowarzyszeń ekologicznych i organizacji branżowych zajmujących się tematyką energii i jakości powietrza. 

Stałym punktem w programie Forum będzie Polsko-Niemiecka Giełda Kooperacyjna organizowana w formie spotkań B2B dla podmiotów działających w sektorach: efektywność energetyczna w budynkach, odnawialne źródła energii, prawo i podatki, techniki pomiarowe oraz systemy zarządzania budynkiem, energią i rozwiązania IT. W tym roku giełda będzie również platformą wsparcia dla podmiotów poszukujących partnerów do projektów badawczo-rozwojowych.

Obradom towarzyszył będzie popołudniowy, rodzinny Piknik Nauki i Kultury, którego celem jest budowanie wiedzy i świadomości mieszkańców na temat innowacyjności i energooszczędności w makroregionie. Wszystkie atrakcje, w tym pokazy naukowe, ekologiczne doświadczenia dla dzieci, wystawy technologiczne, symulatory jazdy oraz koncerty są bezpłatne dla zwiedzających. Piknik to także okazja do obejrzenia krótkiego filmu 3D o budownictwie energooszczędnym, a także zwiedzenia ekologicznych obiektów Parku, w tym budynku pasywnego i nowoczesnych laboratoriów do badań nad energooszczędnością, w tym największego w Polsce sztucznego słońca.

Wstęp oraz udział w wydarzeniach XII Forum Nowej Gospodarki są bezpłatne. Rejestracja uczestników tutaj 

 

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a