Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Kobiety siłą metropolii

„Metropolia Silesia szansą dla młodzieży. Kobiety siłą metropolii" - z takim tematem zmierzyli się dziś w debacie oksfordzkiej uczniowie Akademickiego Zespołu Szkół i Zespołu Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich. W jury zasiadły m.in. Sława Umińska-Duraj - prezydent Piekar Śląskich (przewodnicząca jury) oraz Małgorzata Mańka-Szulik - prezydent Zabrza i przewodnicząca zarządu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego.

Senat za ustawą!

16 marca 2017 r. Senat RP przyjął ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Za było 58 senatorów.

Ustawa przyjęta przez Sejm!

Sejm na swoim 37. posiedzeniu w dniu 9 marca 2017 roku przyjął ustawę metropolitalną dla województwa śląskiego. Za przyjęciem ustawy głosowało 432 z 439 posłów! Teraz ustawa trafi do Senatu.

X Metropolitalne Święto Rodziny

2 marca, w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, zorganizowana została konferencja inaugurująca X Metropolitalne Święto Rodziny, któremu w tym roku towarzyszy hasło „Rodzina źródłem miłości”. Górnośląski Związek Metropolitalny jest patronem i współorganizatorem Święta od jego pierwszej edycji.

Bytom ma inwestora

Opartą na najnowszych technologiach halę produkcyjno – magazynową wybuduje w Bytomiu Firma Epco Polska zajmująca się produkcją paneli do bram segmentowych. Zakład powstanie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bytomiu.

Zabrze miastem zdrowia

W Zabrzu rusza pilotażowy projekt pn. Miasto Zdrowia. Śląski Park Technologii Medycznych Kardio-Med. Silesia ze stworzonym Centrum Telemedycznym nawiązał współpracę z firmą Comarch. Od czerwca tego roku świadczyć będzie bezpłatne usługi z zakresu zdalnej opieki zdrowotnej dla mieszkańców. Realizacja projektu została zaplanowana na lata 2017 – 2019. Niezbędne systemy i urządzenia dostarcza firma Comarch. Projekt jest realizowany przy współpracy z Urzędem Miasta Zabrze.

Rusza Obserwatorium

4 kwietnia 2017r. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach odbędzie się seminarium inaugurujące Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych (OPMiM) "Nauka dla samorządu – wiedzieć, żeby działać".

Metropolitalne wyzwania

O problemach bezpieczeństwa i tożsamości w obszarze dużych aglomeracji miejskich i wyzwaniach metropolitalnych dyskutować będą uczestnicy międzynarodowego seminarium pt. Europa w obliczu wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa, tożsamości i jakości życia, która odbędzie się w Katowicach i Zabrzu pod patronatem Przewodniczącej Górnośląskiego Związku Metropolitalnego – Małgorzaty Mańki-Szulik oraz Prezydenta Miasta Katowice – Marcina Krupy.

Współpraca z Peru

W dniach 15-16 marca z oficjalną wizytą w województwie śląskim przebywa ambasador Peru Alberto Salas Barahona. 15 marca odwiedził Katowice i Zabrze. Podczas spotkania z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydentem Zabrza i Przewodniczącą GZM, rozmawiano o współpracy z zakresie nauki, gospodarki i turystyki. Zaplanowano spotkania także w Sosnowcu i Katowicach.

Debata dla młodzieży w Piekarach Śląskich

W czwartek 16 marca w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich odbędzie się debata oxfordzka pod tytułem „METROPOLIA SILESIA SZANSĄ DLA MŁODZIEŻY. KOBIETY SIŁĄ METROPOLII” zorganizowana przez Górnośląski Związek Metropolitalny przy współpracy Urzędu Miasta Piekary Śląskie.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a